piątek, 20 kwietnia 2012

~Jak sobie radzić z alergią na koty?

Wielu ludzi cierpi na alergię na koty. Muszą się trzymać od nich z daleka, żeby uniknąć objawów uczulenia. Jednakże wielu właścicieli kotów nie wyobraża sobie rozstania ze swoimi pupilami. Oczywiście taki scenariusz nierzadko ma miejsce. Jeśli jednak będziesz postępował zgodnie z kilkoma wskazówkami, możesz szczęśliwie żyć i ze swoją alergią, i ze swoimi kotami.

 Czy masz alergię?

To zaskakujące jak wielu właścicieli kotów naprawdę nie zdaje sobie sprawy, że są uczuleni na kota. Agnieszka Nowicka jest taką właśnie właścicielką, która nie była tego świadoma, dopóki przyjaciel nie zabrał jej na wystawę kotów. „Przyzwyczaiłam się już do napadów kichania i bolących oczu, ale winą obarczałam mój stary i pełen kurzu dom - wyjaśnia Agnieszka - dopiero gdy poszłam na wystawę kotów, odbywająca się w olbrzymiej sali, w której było setki kotów, zdałam sobie sprawę, że mogę być uczulona na moje dwa koty. Wizyta na wystawie bardzo dała mi się we znaki, oczy mnie szczypały, dłonie niewiarygodnie swędziały. Zaczęłam zauważać, że jeśli moje koty dłużej przebywały w domu lub spały na moim łóżku, budziłam się z wszystkimi objawami przypominającymi ostre przeziębienie”. Na szczęście dla Agnieszki po przyjęciu środków profilaktycznych, jest ona obecnie w stanie mieszkać nadal ze swoimi kotami bez większych dolegliwości.

Co więc naprawdę wywołuje takie objawy alergiczne?

Kiedy ludzie kichają w obecności kotów, uczula ich nie kocia sierść, jak sądzi wiele osób, ale wydzielina białkowa z kocich gruczołów łojowych lub z gruczołów ślinowych. Ponieważ koty są pedantycznie czyste i przesadnie dbają o czystość swojej sierści, prawdopodobnie na ich futerku jest dużo zaschniętej śliny. Roznoszą także po domu kawałki złuszczającej się skóry. Są one pięciokrotnie mniejsze niż drobinki kurzu i dłużej unoszą się w powietrzu zanim gdzieś osiądą. Te alergeny są bardzo lepkie i łatwo przyczepiają się do ścian, ubrań czy pościeli w domu.

Krótkowłose lepsze od długowłosych?

Według popularnego, ale błędnego przekonania, koty krótkowłose powodują mniej problemów zdrowotnych. W rzeczywistości, jak ustalono w czasie badań, jest wiele różnic w kociej wydzielinie. Koty długowłose wcale nie są gorsze pod tym względem od krótkowłosych, a nawet w niektórych przypadkach mogą być lepsze. Niestety nie ma kotów hipoalergicznych, a kocury produkują znacznie więcej wydzieliny białkowej od kotek. Jeśli masz w domu kocura, sterylizacja może pomóc zahamować jej wydzielanie. Wysterylizowane kocury produkują jej mniej. Czynniki te jednakże nie gwarantują, że kotka czy wysterylizowany kot będą bezpieczne dla alergika, jeżeli nie zastosuje innych środków zapobiegawczych.

Jak możemy zmniejszyć ryzyko?

Dwa główne czynniki wpływające na ilość alergenu w domu to tkaniny dekoracyjne oraz to, czy kot przebywa głównie w domu czy na dworze. Jeśli przebywa w domu, to trzeba będzie ograniczyć ilość czasu jaką kot tam spędza albo ograniczyć jego dostęp do wydzielonych miejsc. Na przykład, nie pozwalaj nigdy swojemu kotu spać w Twojej sypialni lub na krześle, na którym zwykle siadasz. Materace, kołdry, prześcieradła i pokrycia na meble przyciągają alergeny, więc nie pozwalaj kotu spać także na nich.

Kluczem jest czystość.

Musisz przywyknąć do myśli, że co trzy miesiące trzeba czyścić dywany odkurzaczem parowym. Alergeny łatwo się do nich przyczepiają. Zwykłe odkurzanie może pogorszyć sytuację, ponieważ sprawia, że alergeny unoszą się w powietrzu, więc spróbuj stosować specjalne płyny do prania dywanów. Jest ich wiele na rynku i mają zdolność wyłapywania alergenów. Używaj antyalergicznej pościeli i okryć na meble, zwłaszcza takich, które można prać w wodzie, a szczególnie w swoim łóżku. Pierz pościel w temperaturze powyżej 40°C przynajmniej raz na dwa tygodnie. Długo i często wietrz mieszkanie, ponieważ zmniejsza to ilość alergenów w domu i pozwala na cyrkulację świeżego powietrza. Weź jednak pod uwagę, że nie ma natychmiastowych rozwiązań i może minąć około pół roku zanim zmniejszy się stężenie alergenów w Twoim domu. W krańcowych przypadkach, powinieneś zastanowić się nad zmianą mebli. Gładkie, drewniane lub winylowe podłogi i łatwe w czyszczeniu sofy są polecane dla alergików, ponieważ można je regularnie myć.

Jak leczyć alergię?

W przypadku każdej alergii ograniczenie kontaktu z alergenem jest podstawowym elementem leczenia. Istnieją także sposoby łagodzenia reakcji alergicznych. Lekarstwa dostępne bez recepty, leki na receptę i zastrzyki odczulające są również dobrymi sposobami leczenia alergii na koty. Skonsultuj się z lekarzem, jakie może być najlepsze leczenie w Twoim przypadku. Pamiętaj, że możesz zmniejszyć ilość alergenów w domu i leczyć swoją alergię bez potrzeby niszczenia więzi z kotem.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz