piątek, 20 kwietnia 2012

~Zwierzęta utrzymują nas w dobrym zdrowiu

Opieka nad stworzeniem takim, jak kot jest jednym z najzdrowszych sposobów na życie. Przyjrzymy się teraz pozytywnemu wpływowi, jaki koty mogą wywierać na nasze zdrowie.

 Często zachęca się nas do robienie różnych rzeczy dla zdrowia, mniej czy bardziej kosztownych i skomplikowanych. Jednakże, jedna z najzdrowszych rzeczy, jaką możemy zrobić jest zarazem prosta, tradycyjna i przyjemna – możemy zaopiekować się kotem.
Ludzie cieszą się towarzystwem zwierząt od tysięcy lat. Ostatnio naukowcy próbują określić, czy istnieją konkretne korzyści zdrowotne związane z posiadaniem kota i w jaki sposób mają miejsce.

Ustalili, że zwierzęta takie, jak koty nie tylko zapewniają nam dobre samopoczucie, ale także mogą łagodzić niektóre objawy chorobowe.

Zwierzaki zmniejszają poziom stresu.

Głaskanie Twojego ulubieńca, na przykład kota, lub patrzenie na rybki pływające w akwarium pomaga nam się rozluźnić. Nawet samo przebywanie ze zwierzęciem ma zadziwiająco uspokajający wpływ. Rozluźnienie jakie odczuwamy można stwierdzić poprzez wolniejsze tętno lub spadek ciśnienia krwi.

Badania potwierdziły, że zmniejszenie się ciśnienia tętniczego w następstwie kontaktów ze zwierzęciem takim, jak kot, jest szczególnie widoczne u ludzi cierpiących na nadciśnienie. Spadek ten odpowiada spadkowi, jaki możesz uzyskać w wyniku zmiany diety na dietę niskosodową lub ograniczeniu spożycia alkoholu.

Wykazano także, że posiadanie zwierzęcia domowego może zmniejszyć ryzyko astmy i pomóc nam poradzić sobie ze śmiercią partnera.

Zwierzęta mają zbawienny wpływ na serce.

Właściciele zwierząt domowych mają większe prawdopodobieństwo przeżycia ataku serca niż osoby nie mające zwierząt w domu. Dlaczego tak się dzieje?

Prosto to wyjaśnić. Kiedy zwierzaki pozwalają nam się rozluźnić, obniżają nasze ciśnienie krwi. Badania wykazały, że posiadanie zwierzaka w domu jest lepsze niż leki obniżające ciśnienie.

Erika Friedmann, uczona amerykańska, badająca osoby cierpiące na ataki serca, odkryła, że właściciele zwierząt domowych mają większe szanse na przeżycie ataku niż osoby nie posiadające zwierząt w domu. A ponieważ lepsze wyniki mieli zarówno opiekunowie kotów, jaki i psów bądź innych stworzeń, to ta ważna różnica z pewnością nie jest związana z faktem, że właściciele psów mają więcej ruchu z uwagi na spacery z nimi. Natomiast ludzie mieszkający samotnie lub pogrążeni w depresji, mają znacznie mniejsze szanse na przeżycie ataku serca. Ludzi wspiera już sama obecność zwierzęcia w domu i towarzystwo, jakie im zapewniają.

Zwierzaki zapewniają aktywność starszym ludziom.

W kanadyjskich badaniach obejmujących grupę 1.000 osób, przeprowadzonych przez dr. Parminda Raina, stwierdzono, że starsi ludzie posiadający w domu jakieś zwierzę, lepiej radzili sobie z codziennymi obowiązkami niż ci, którzy zwierząt nie mają.

W innym projekcie badawczym odkryto, że grupa ludzi z domu starców, którym dano papużki lepiej radziła sobie z własnym starzeniem się.

Dzieci a zwierzęta.

Większość dzieci uwielbia zwierzęta i w tym przypadku naukowcy także odkryli korzyści płynące z posiadania ich w domu.

Dzieci, które mają zwierzaki są zdecydowanie bardziej samodzielne, towarzyskie i mniej samolubne niż te, które ich nie mają. W niemieckiej pracy na ten temat stwierdzono, że 90% rodziców uważa, że ich pies pełni ważną rolę wychowawczą w życiu ich małych dzieci i podnosi jakość życia. Stwierdzono także, że 80% badanych dzieci uważa psa za swojego najlepszego przyjaciela i powiernika.

Także nastolatki mogą skorzystać na kontaktach ze swoimi pupilami. Badania młodzieży z dużych miast wykazały, że osoby, które mają psa są bardziej zadowolone z życia i mają lepsze relacje z dorosłymi. Można więc wnioskować, że psy mogą odgrywać ważną rolę w zapobieganiu przestępczości nieletnich i mogą stanowić formę terapii dla tych młodych ludzi, którzy nie mają pracy, ani celu w życiu.

W Great Ormond Street Hospital, dziecięcym szpitalu w Londynie, cotygodniowe wizyty zwierząt pomagają dzieciom przezwyciężyć depresję związaną z długotrwałym pobytem w szpitalu i z nieprzyjemnym leczeniem klinicznym.

Natomiast obecność psa w klasie dzieci z problemami w nauce znacznie podniosła ich poziom zainteresowania i uwagi.

Zwierzęta sprzyjają dobremu samopoczuciu.

Jest szeroko przyjęte, że zwierzęta zapewniają nam towarzystwo i dają nam wiele zadowolenia.

Zwierzęta ułatwiają kontakty towarzyskie. Spacer w parku z psem albo z kotem bądź wizyta u weterynarza, dają nam sposobność spotkania i rozmowy z innymi ludźmi. Badania wykazały, że spacerujący z psem mają milsze doświadczenia w spotkaniach z ludźmi w trakcie spacerów niż ci spacerujący samotnie.

Posiadanie zwierzaka oznacza także konieczność wyjścia z domu, kupienia jedzenia czy aktywność ruchową. Czynności rutynowe, poczucie celu i spełnienia w opiece nad zwierzęciem bez wątpienia nadaje znaczenie życiu wielu samotnych osób i pomaga im walczyć z depresją i poczuciem osamotnienia.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz