piątek, 20 kwietnia 2012

*O co chodzi z kocimiętką?

Co sprawia, że kocimiętka doprowadza kota do szaleństwa? Jest to jedyna rzecz, która wywołuje w nim bezsilność z powodu euforii i podniecenia. Kocimiętka zachęca kota do zabawy, aktywności i dobrego samopoczucia. Ale dlaczego tak naprawdę kocimiętka przyciąga koty i jak możesz ją wykorzystać, aby uszczęśliwić Twojego zwierzaka?

 Co to jest kocimiętka?

Kocimiętka jest rośliną wieloletnią z rodziny mięt i jest dobrze znana z uwagi na jej właściwości lecznicze. Jej stosowanie w leczeniu wszelkiego rodzaju dolegliwości jest udokumentowane już od czasów starożytnego Rzymu. Jednakże zdecydowanie najdziwniejszą reakcję na tę roślinę wykazują nasi koci przyjaciele? Kocimiętka wydaje się być rodzajem afrodyzjaku, ale dlaczego właśnie koty tak na nią reagują? Pomimo, że nikt nie wie dokładnie, dlaczego ta roślina wyzwala taką reakcję w kocim mózgu to wiemy, że związek chemiczny w niej zawarty – nepetalakton (C10H14O2 ) – odpowiada za tak euforyczną reakcję.

Czy wszystkie koty reagują na kocimiętkę?

Podniecenie trwa z reguły kilka minut zanim kot przyzwyczai się do kocimiętki i minie około godziny zanim taka sama reakcja wystąpi ponownie. Jednakże nie wszystkie koty są równie wrażliwe na działanie tej rośliny i uważa się, że ta skłonność bywa dziedziczna. Niektóre koty zupełnie na kocimiętkę nie reagują, ale większość wydaje się szaleć z podniecenia. Nawet niektóre większe koty, kuzyni naszego kota domowego, na przykład tygrysy wykazują czasem pewną wrażliwość na tę roślinę.

Czy kocimiętka jest całkowicie bezpieczna?

Kocimiętka nie uzależnia i możesz byś spokojny, że jeśli nawet Twój kot skubie sobie jej listki, to nie zrobi sobie krzywdy. Na rynku jest wiele zabawek, w których składzie jest ta roślina. Są to zabawki wypchane kocimiętką, piłki, przekąski czy kocyki.

Kocimiętka może być bardzo przydatnym narzędziem w nauce i szkoleniu kota – nie są wtedy nawet świadome, że to trening. Zachęcając kota do zabawy zabawkami z tą rośliną, zachęcasz go do utrzymania dobrej formy. Można także nabyć kocimiętkę w sprayu, która jest świetna dla kotów drapiących meble. Spryskując palik do drapania takim płynem, zachęcasz kota, aby to właśnie palik drapał i obgryzał, a nie Twój najlepszy fotel. Zniechęca to kota co do złych przyzwyczajeń, a dodatkowo działa jako natychmiastowa nagroda za dobre zachowanie.

A może zacząć uprawiać kocimiętkę?

Jeśli Twój kot bardzo lubi kocimiętkę, możesz chcieć zacząć ją uprawiać. Jest niedroga i łatwa do uprawy. Nasiona możesz kupić w dobrym centrum ogrodniczym, a najlepsza pora na ich wysianie to wczesna wiosna. Nasionka kocimiętki potrzebuję dużo słońca, więc najlepiej będzie zasiać je w najbardziej nasłonecznionym miejscu w ogrodzie. Biorąc pod uwagę, że jej roślinki są bardzo duże, należy wysadzić je zachowując duży odstęp między nimi (około 25 cm). Ponieważ kocimiętka jest rośliną wieloletnią, powinna wschodzić przez kilka lat, o ile nie będzie zbyt surowej zimy. Jeśli zasiałeś nasiona kocimiętki, powinny wykiełkować w przeciągu dwóch tygodni. Kiedy pojawią się roślinki, pozwól im rosnąć aż zauważysz u nich oznaki kwitnienia. Obetnij wtedy łodygi około 20 cm nad ziemią.

Obcięte części rośliny musisz ususzyć. Najpierw oderwij listki od łodygi i rozłóż na tacy. Można układać je warstwami na sobie, więc tace powinny mieć 8 do 10 cm głębokości. Łodygi należy wyrzucić, a tace ustawić w miejscu gdzie jest dobra cyrkulacja powietrza. Muszą też być poza kocim zasięgiem, w przeciwnym razie Twój zbór wkrótce zostanie zniszczony. Po kilku tygodniach listki będą kruche i zaczną się kruszyć. Jeśli będą łamać się na kawałki to znaczy, że Twoja suszona kocimiętka jest gotowa.

Teraz już możesz ją stosować tak jak sobie Ty, albo Twój kot, życzycie.

 

1 komentarz:

  1. Też planuję zasiać kocimiętkę w ogrodzie. Tutaj https://ladnydom.pl/Ogrody/encyklopedia_roslin/p/kocimi%C4%99tka%20faassena/165477916 także jest dość obszerny artykuł na temat tej rośliny - to właśnie on skusił mnie na tę roślinę :)

    OdpowiedzUsuń