piątek, 20 kwietnia 2012

~Wzmacnianie zaufania u nerwowego kota

Podobnie jak niektórzy ludzie, niektóre koty są bardziej nerwowe od innych. Mogą one uciekać i i chować się, gdy tylko ktoś wejdzie do domu lub gdy coś wyda jakiś niespodziewany hałas. Wiele z takich kotów spędza wiele czasu pod łóżkiem lub wysoko na szafie, ukrywając się przed światem.

 

 Jeżeli twój kot zachowuje sie w ten sam sposób , jest kilka rzeczy które można zrobić, aby pomóc mu przełamać w sobie tę nerwowość. Niestety nie jest to sprawa, którą można załatwić z dnia na dzień. Budowanie zaufania zabiera dużo czasu i wymaga cierpliwości.

Przypuśćmy, że twój kot ukrywa się pod łóżkiem przy najmniejszym hałasie lub poruszeniu w domu. W jego mniemaniu chowa się on przed śmiertelnym niebezpieczeństwem i w ukryciu odczuwa ogromną ulgę. To uczucie jest tak silne, że jeszcze wzmacnia tendencję do ucieczki – twój kot myśli przecież, że właśnie uratował swoje życie.

Kot, jako samotnik z natury, nie ma stada, które go wspiera, gdy zaczynają się kłopoty – jeżeli pojawia się zagrożenie, największe szanse na przeżycie ma uciekając, chowając się i siedząc cicho aż niebezpieczeństwo minie. Aby kot przestał to robić trzeba mu zaoferować coś lepszego od ulgi i odzyskanego poczucia bezpieczeństwa, jakie odczuwa, reagując w swój sposób na domniemane zagrożenie.

Twój kot musi sobie uświadomić, że nie ma żadnego niebezpieczeństwa w sytuacji, od której ucieka. Obejmuje to proces nauki nowych zachowań. Jednym z rozwiązań jest zakup klatki typu kennel dla kota i umieszczenie jej w rogu pokoju. Należy przykryć ją kocem, aby kot czuł się w niej bezpiecznie, ale pozostawić przód odsłonięty, aby nasz pupil mógł cały czas obserwować otoczenie. Umieść kota w klatce, gdy panuje spokój, aby przyzwyczaił się do niej i uspokoił się, będąc w środku. Prawdopodobnie polubi ten rodzaj ochrony, który zapewnia klatka.

Karm kota w kennelu ulubionymi smakołykami oraz umieść tam kuwetę. Pozwól kotu zaznajomić się z typowymi czynnościami domowymi ze swojego bezpiecznego raju i stopniowo wprowadzaj więcej “atrakcji”.

Gdy twój kot wydaje się być zrelaksowany, poproś znajomego, aby przeszedł do Ciebie do domu. Zwykle kot mógł uciekać, gdy usłyszał dzwonek, ale teraz może tylko patrzeć i słuchać ze swojego bezpiecznego schronienia. Chcesz, aby twój kot uświadomił sobie, że nie jest już zagrożony. Poproś swojego znajomego, aby dał twojemu zwierzakowi jakiś specjalny smakołyk, nie otwierając klatki, a sam nagródź kota mnóstwem pochwał i łagodnie do niego przemawiaj.

Potem możesz zaprosić znajomych, gdy kot jest w pokoju bez jego klatki. Poproś ich przed przyjściem o to, żeby zachowywali się cicho, by nie dopuścić do tego, aby kot się czymś przestraszył. Gdy twój kot nauczy się, że nie wszystko stanowi zagrożenie i że warto dla nagrody za pozostanie na miejscu przezwyciężyć swój strach, oznacza to, że robisz postępy.

Nigdy nie trać panowania nad sobą i nie próbuj wymusić postępów zbyt szybko, ponieważ to może spowodować wzmocnienie pierwotnych kocich lęków. Jeżeli twój kot robi postępy, nawet powoli, przezwycięży swój strach.

Pamiętaj to tym, że koty czują się bezpiecznie na wysokościach, więc gdy twój kot będzie gotowy na wyjście z pokoju razem z tobą, znajdź mu wysoko położone miejsce, gdzie będzie mógł bezpiecznie usiąść i patrzeć na świat poniżej.

Przez serdeczność, miłość i jedzenie pozwolisz swojemu kotu czuć się pewnym siebie, a to przyczyni się do tego, że w domu panuje szczęście.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz