Na tym blogu znajdziesz: Porady,Produkty,Akcje organizowane w różnych miastach, itp. Znajdziesz tu wiele ciekawych wpisów a jeśli nie ma tego o czym chcecie poczytać to piszcie w komentarzach - postaram się dodać wpisy jakich oczekujecie .Mam nadzieję że ten blog będzie przydatny dla was.
piątek, 20 kwietnia 2012
~Opieka nad kociakiem
Zanim przyniesiesz kotka do domu, musisz nabyć kilka niezbędnych przedmiotów. Są to – w przypadkowej kolejności – płytkie miski na karmę i wodę, zapas karmy dla kociąt WHISKAS, żwirek dla kotów CATSAN (wraz z kuwetą, filtrami i łopatką), klatka dla kotów na wizyty u lekarza weterynarii, nietoksyczne zabawki do gier i nauki, szczotka i grzebień do kociej higieny, a także (dla bezpieczeństwa twoich mebli) drążek do drapania. Nie należy zapominać także o miejscu do spania – karton tekturowy z wejściem wyciętym z jednej strony i wyścielony kocem to dla kota aż nadto. Koniecznie przed przybyciem kota usuń wszelkie niebezpieczne przedmioty, jak trujące rośliny czy środki czyszczące.
Byłoby wspaniale, gdybyś mógł poświęcić kilka dni, aby skupić uwagę na swoim nowym kocie. Postaraj się sprowadzić go do domu rano – po całym dniu poznawania, zabawy oraz karmienia zaśnie zmęczony, szczęśliwy i bezpieczny. Jeśli masz inne zwierzęta domowe, nie pozwól im zbliżać się do niego przez kilka pierwszych godzin. Jeśli nie jest to możliwe, nie zapominaj o nich i okaż im swoją troskę (na przykład podając im posiłek w pierwszej kolejności). W ten sposób nie będą zazdrosne.
Kocięta rosną szybko i mają ogromny apetyt, ale niewielkie żołądki, dlatego potrzeba im czterech lub pięciu małych posiłków dziennie. Po sześciu miesiącach częstotliwość karmienia można zredukować do dwóch większych posiłków każdego dnia. Tak jak w przypadku dorosłych kotów, ich dieta oparta jest na mięsie, jednak wymaga dodatkowych składników odżywczych. Lekarz weterynarii doradzi, jaka gotowa karma będzie najlepsza. Może okazać się nią na przykład karma dla kociąt WHISKAS JUNIOR.
Koty myją się przy pomocy swoich języków, połykając wypadającą sierść. Od czasu do czasu wydalają ją w postaci kłębków. Jest to całkiem naturalne i nieszkodliwe, ale kłębki sierści mogą czasem powodować obstrukcję lub podrażniać żołądek. Możesz zmniejszyć ryzyko powstawania kłębków sierści, jeśli sam zajmiesz się higieną kotka – codziennie, jeśli kot jest długowłosy, raz w tygodniu, jeśli krótkowłosy. Im wcześniej przejmiesz te obowiązki, tym spokojniejszy będzie twój kot.
Opieka weterynaryjna stanowi gwarancję uniknięcia problemów zdrowotnych Twojego kota. Nie czekaj na nagły wypadek; zarejestruj swojego pupila natychmiast i upewnij się, że znasz numer lekarza weterynarii, zanim naprawdę będziesz go potrzebował. Zabierz tam swojego kotka w solidnej klatce, pozwól go zbadać i poproś o radę w kwestii szczepień, odrobaczania, karmienia oraz ogólnej dbałości o zdrowie. Być może będziesz rozważał dodatkowe ubezpieczenie, jako że leczenie powypadkowe bywa czasem kosztowne.
Jeśli wiesz, jak wygląda i zachowuje się Twój ulubieniec, gdy jest zdrowy, łatwiej zauważysz problemy, gdy się pojawią. Do typowych sygnałów ostrzegawczych należą: senność, osłabienie oraz brak apetytu. Uwierz w to, co widzisz; kocięta nie mają skłonności do symulowania choroby. Jeśli symptomy nie ustępują przez dzień lub dwa, zwróć się natychmiast o pomoc. Nie czuj się onieśmielony; lekarze weterynarii wolą być wzywani zbyt wcześnie niż zbyt późno. Nigdy nie podawaj kotu leków, które nie zostały mu zapisane przez lekarza, ponieważ koty łatwo ulegają zatruciom.
Kocie zakaźne zapalenie jelit (FPV), wirus nieżytu nosa i tchawicy, caliciwiroza (tzw. koci katar) oraz kocia grypa są zakaźne i niezwykle niebezpieczne. Na szczęście szczepienia przeciwko tym chorobom stosuje się powszechnie i z dobrym skutkiem. Pierwsze szczepienie w postaci zastrzyku wykonywane jest w dziewiątym tygodniu życia kota, drugie – w dwunastym tygodniu. Szczepionka na grypę jest często podawana w formie kropli do nosa. Wytworzenie odporności trwa około dwóch tygodni, dlatego w tym czasie kot nie może wychodzić na dwór. Twój ulubieniec będzie także potrzebował zastrzyków wzmacniających, podawanych raz w roku. Jeśli będziesz chciał zostawić swojego kota w pensjonacie na czas podróży zagranicznej, będziesz musiał przedstawić świadectwo wszystkich tych szczepień, dlatego najlepiej jest przechowywać je w stałym i bezpiecznym miejscu. Jeśli będziesz chciał zabrać kota ze sobą, będzie on musiał dodatkowo zostać zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. W ostatnim czasie pojawiły się szczepionki przeciwko białaczce kotów oraz chlamydiozie. Jeśli jesteś zainteresowany, lekarz weterynarii udzieli Ci bardziej wyczerpującej odpowiedzi.
Pchły nie są uciążliwe dla niektórych kotów; większość jednak drapie się i gryzie dotkliwie, są też takie, których skóra reaguje gwałtownie. Brązowo-czarne pchły poruszają się w sierści kotów, zostawiając pod włosami swoje odchody. Poproś lekarza weterynarii o radę co do stosownej kuracji, eliminującej pchły. Jeśli kupujesz specyfik w sklepie zoologicznym, upewnij się, że jest odpowiedni dla kociąt i zadbaj o stosowną dawkę odpowiednią do zastosowania w przypadku każdego zwierzęcia w Twoim domu.
Glisty są bardzo powszechne u kociąt. Mogą spowodować wzdęcia, wymioty, biegunkę, złą kondycję, a także spowolnić wzrost. Jest wiele skutecznych metod leczenia. Gdy kot jest wieku od 5 do 12 tygodni, kurację przeprowadza się zazwyczaj co dwa tygodnie, następnie co 3 – 6 miesięcy. Sprawdź, jakie leczenie zaaplikował Twojemu kotu jego poprzedni właściciel; decyzja o dalszych krokach należy do lekarza weterynarii.
Lekarz weterynarii najlepiej doradzi, kiedy wysterylizować kotkę lub wykastrować kocura. Zabiegi te wykonuje się zwykle około szóstego miesiąca życia kota. Po zabiegu kot wraca do domu tego samego dnia, by przejść krótką rekonwalescencję.
Czyste, zdrowe, zadowolone koty nie stanowią żadnego zagrożenia dla Ciebie i Twojej rodziny. Należy pamiętać jednak o kilku prostych zasadach. Nie zapominaj o podstawowej higienie – nie myj misek kota razem z innymi naczyniami kuchennymi, nie pozwól kotu zbliżać się do miejsca przygotowywania posiłków i nie karm kota surowym mięsem lub rybą. Zwróć szczególną uwagę na kocią toaletę – codziennie zmieniaj podłoże w kuwecie, co tydzień czyść kuwetę, nie wpuszczaj kota do piaskownicy, w której bawią się Twoje dzieci (może on z łatwością pomylić ją ze swoją kuwetą). Zakopuj odchody kocie, szczególnie, gdy w pobliżu są dzieci. Czyść kota regularnie, wypełniaj skrupulatnie zalecenia lekarza weterynarii, związane z odrobaczaniem i innymi zbiegami. Nie pozwól kotu lizać twarzy Twojej i innych osób. Zadbaj, aby wszelkie choroby były niezwłocznie leczone.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz