piątek, 20 kwietnia 2012

~Opieka nad kociakiem

Co należy kupić kociakowi? Co z karmieniem i myciem czy sprawami związanymi z jego zdrowiem, jak szczepienia i pasożyty? Informacje, których potrzebujesz, znajdziesz tutaj. Sprawdź, a będziesz w stanie zapewnić swojemu kotu najlepszy start w życie.

 Przygotowanie

Zanim przyniesiesz kotka do domu, musisz nabyć kilka niezbędnych przedmiotów. Są to – w przypadkowej kolejności – płytkie miski na karmę i wodę, zapas karmy dla kociąt WHISKAS, żwirek dla kotów CATSAN (wraz z kuwetą, filtrami i łopatką), klatka dla kotów na wizyty u lekarza weterynarii, nietoksyczne zabawki do gier i nauki, szczotka i grzebień do kociej higieny, a także (dla bezpieczeństwa twoich mebli) drążek do drapania. Nie należy zapominać także o miejscu do spania – karton tekturowy z wejściem wyciętym z jednej strony i wyścielony kocem to dla kota aż nadto. Koniecznie przed przybyciem kota usuń wszelkie niebezpieczne przedmioty, jak trujące rośliny czy środki czyszczące.

Zadomowienie

Byłoby wspaniale, gdybyś mógł poświęcić kilka dni, aby skupić uwagę na swoim nowym kocie. Postaraj się sprowadzić go do domu rano – po całym dniu poznawania, zabawy oraz karmienia zaśnie zmęczony, szczęśliwy i bezpieczny. Jeśli masz inne zwierzęta domowe, nie pozwól im zbliżać się do niego przez kilka pierwszych godzin. Jeśli nie jest to możliwe, nie zapominaj o nich i okaż im swoją troskę (na przykład podając im posiłek w pierwszej kolejności). W ten sposób nie będą zazdrosne.

Kocięta uczą się szybko; wczesne ustanowienie zwyczajów pomaga w złagodzeniu bólu przenosin do nowego domu. Zacznij od kuwety. Zwykle kocięta wiedzą od swoich matek, jak korzystać z kuwety, ale mogą nie rozpoznawać nowego miejsca załatwiania potrzeb. Umieszczanie kotka w kuwecie wcześnie rano, tuż przed nocnym odpoczynkiem oraz pomiędzy posiłkami wytworzy wkrótce właściwe skojarzenie. Teraz pokaż kotu miski z jedzeniem i wodą (pamiętaj, aby trzymać je z dala od kuwety). Następnie zaprezentuj mu jego nowe miejsce do spania i pozwól przez chwilę je badać. Pamiętaj, aby nie wypuszczać kota na dwór, dopóki nie zostanie zaszczepiony. Jeśli jest już po szczepieniach, nie wolno mu wychodzić za zewnątrz przez dwa-trzy tygodnie.

Bądź łagodny, miły i cierpliwy – ten początkowy okres powinien być przyjemny dla was obojga.

Pora karmienia

Kocięta rosną szybko i mają ogromny apetyt, ale niewielkie żołądki, dlatego potrzeba im czterech lub pięciu małych posiłków dziennie. Po sześciu miesiącach częstotliwość karmienia można zredukować do dwóch większych posiłków każdego dnia. Tak jak w przypadku dorosłych kotów, ich dieta oparta jest na mięsie, jednak wymaga dodatkowych składników odżywczych. Lekarz weterynarii doradzi, jaka gotowa karma będzie najlepsza. Może okazać się nią na przykład karma dla kociąt WHISKAS JUNIOR.

Kocięta nie mają skłonności do przejadania się, więc pozwól swojemu kociakowi jeść tyle, ile chce. Zwykle kociak jest syty po 20-30 minutach. Podawaj jedzenie w czystych miskach (koty nie lubią brudnych naczyń) i postaraj się, aby zawsze była pod ręką świeża woda.

Higiena

Koty myją się przy pomocy swoich języków, połykając wypadającą sierść. Od czasu do czasu wydalają ją w postaci kłębków. Jest to całkiem naturalne i nieszkodliwe, ale kłębki sierści mogą czasem powodować obstrukcję lub podrażniać żołądek. Możesz zmniejszyć ryzyko powstawania kłębków sierści, jeśli sam zajmiesz się higieną kotka – codziennie, jeśli kot jest długowłosy, raz w tygodniu, jeśli krótkowłosy. Im wcześniej przejmiesz te obowiązki, tym spokojniejszy będzie twój kot.

Używaj grzebienia o szeroko rozstawionych zębach; przesuwaj go od głowy w kierunku ogona. Podczas toalety sprawdź, czy kot nie ma okaleczeń, opuchlizny lub śladów pozostawionych przez pchły i pasożyty. Czyść wilgotne oczy zwilżonym wacikiem, a brudne uszy wacikiem suchym. Sprawdzaj, czy uszy nie są wypełnione wydzieliną (świerzb), a oczy zaczerwienione (infekcje oczu). Dobrym nawykiem jest także kontrolowanie jamy ustnej i zębów kota. Zęby powinny być czyste, dziąsła o zdrowym różowym kolorze. Żadne zabiegi nie są konieczne, gdy kot jest mały, ale im wcześniej przyzwyczaisz do nich kotka, tym łatwiejsze będzie szczotkowanie czy podawanie lekarstw, gdy kot dorośnie. Z tego samego powodu zalecane jest podcinanie pazurów, gdy kot jest jeszcze młody.

Lekarz weterynarii

Opieka weterynaryjna stanowi gwarancję uniknięcia problemów zdrowotnych Twojego kota. Nie czekaj na nagły wypadek; zarejestruj swojego pupila natychmiast i upewnij się, że znasz numer lekarza weterynarii, zanim naprawdę będziesz go potrzebował. Zabierz tam swojego kotka w solidnej klatce, pozwól go zbadać i poproś o radę w kwestii szczepień, odrobaczania, karmienia oraz ogólnej dbałości o zdrowie. Być może będziesz rozważał dodatkowe ubezpieczenie, jako że leczenie powypadkowe bywa czasem kosztowne.

Nagłe wypadki

Jeśli wiesz, jak wygląda i zachowuje się Twój ulubieniec, gdy jest zdrowy, łatwiej zauważysz problemy, gdy się pojawią. Do typowych sygnałów ostrzegawczych należą: senność, osłabienie oraz brak apetytu. Uwierz w to, co widzisz; kocięta nie mają skłonności do symulowania choroby. Jeśli symptomy nie ustępują przez dzień lub dwa, zwróć się natychmiast o pomoc. Nie czuj się onieśmielony; lekarze weterynarii wolą być wzywani zbyt wcześnie niż zbyt późno. Nigdy nie podawaj kotu leków, które nie zostały mu zapisane przez lekarza, ponieważ koty łatwo ulegają zatruciom.

Szczepienia

Kocie zakaźne zapalenie jelit (FPV), wirus nieżytu nosa i tchawicy, caliciwiroza (tzw. koci katar) oraz kocia grypa są zakaźne i niezwykle niebezpieczne. Na szczęście szczepienia przeciwko tym chorobom stosuje się powszechnie i z dobrym skutkiem. Pierwsze szczepienie w postaci zastrzyku wykonywane jest w dziewiątym tygodniu życia kota, drugie – w dwunastym tygodniu. Szczepionka na grypę jest często podawana w formie kropli do nosa. Wytworzenie odporności trwa około dwóch tygodni, dlatego w tym czasie kot nie może wychodzić na dwór. Twój ulubieniec będzie także potrzebował zastrzyków wzmacniających, podawanych raz w roku. Jeśli będziesz chciał zostawić swojego kota w pensjonacie na czas podróży zagranicznej, będziesz musiał przedstawić świadectwo wszystkich tych szczepień, dlatego najlepiej jest przechowywać je w stałym i bezpiecznym miejscu. Jeśli będziesz chciał zabrać kota ze sobą, będzie on musiał dodatkowo zostać zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. W ostatnim czasie pojawiły się szczepionki przeciwko białaczce kotów oraz chlamydiozie. Jeśli jesteś zainteresowany, lekarz weterynarii udzieli Ci bardziej wyczerpującej odpowiedzi.

Pchły

Pchły nie są uciążliwe dla niektórych kotów; większość jednak drapie się i gryzie dotkliwie, są też takie, których skóra reaguje gwałtownie. Brązowo-czarne pchły poruszają się w sierści kotów, zostawiając pod włosami swoje odchody. Poproś lekarza weterynarii o radę co do stosownej kuracji, eliminującej pchły. Jeśli kupujesz specyfik w sklepie zoologicznym, upewnij się, że jest odpowiedni dla kociąt i zadbaj o stosowną dawkę odpowiednią do zastosowania w przypadku każdego zwierzęcia w Twoim domu.

Pamiętaj, aby dbać o porządek w swoim otoczeniu tak, jak dbasz o swojego kotka. Odkurzaj wszystko dokładnie, myj i wycieraj pudełko oraz posłanie kota, nawilżaj najbliższe otoczenie. Jeśli lekarz weterynarii nie zaleci inaczej, nie stosuj spryskiwaczy bezpośrednio na swojego kota.

Odrobaczanie

Glisty są bardzo powszechne u kociąt. Mogą spowodować wzdęcia, wymioty, biegunkę, złą kondycję, a także spowolnić wzrost. Jest wiele skutecznych metod leczenia. Gdy kot jest wieku od 5 do 12 tygodni, kurację przeprowadza się zazwyczaj co dwa tygodnie, następnie co 3 – 6 miesięcy. Sprawdź, jakie leczenie zaaplikował Twojemu kotu jego poprzedni właściciel; decyzja o dalszych krokach należy do lekarza weterynarii.

Kocięta mogą również zostać zaatakowane przez tasiemce, choć częściej zdarza się to w przypadku kotów starszych. Tasiemce przenoszone są przez pchły i gryzonie. Wśród objawów można wymienić przypominające ryż segmenty tasiemca, znajdujące się w odchodach lub wokół odbytu kota, bądź też płaskie, przypominające wstążkę segmenty dłuższe. Kuracja, którą stosuje się w przypadku glisty, nie jest skuteczna w przypadku tasiemca, dlatego należy zasięgnąć rady lekarza weterynarii.

Sterylizacja

Lekarz weterynarii najlepiej doradzi, kiedy wysterylizować kotkę lub wykastrować kocura. Zabiegi te wykonuje się zwykle około szóstego miesiąca życia kota. Po zabiegu kot wraca do domu tego samego dnia, by przejść krótką rekonwalescencję.

Sterylizacja, będąca osobistym wyborem właścicieli, ma wiele zalet. Niesterylizowane kocury mają skłonność do włóczenia się, doznawania urazów w bójkach i znaczenia domu brzydko pachnącym moczem. Kotki są bardzo hałaśliwe; zachodzą w ciążę do czterech razy w roku, rodząc do ośmiu kociąt w każdym miocie.

I na koniec…

Czyste, zdrowe, zadowolone koty nie stanowią żadnego zagrożenia dla Ciebie i Twojej rodziny. Należy pamiętać jednak o kilku prostych zasadach. Nie zapominaj o podstawowej higienie – nie myj misek kota razem z innymi naczyniami kuchennymi, nie pozwól kotu zbliżać się do miejsca przygotowywania posiłków i nie karm kota surowym mięsem lub rybą. Zwróć szczególną uwagę na kocią toaletę – codziennie zmieniaj podłoże w kuwecie, co tydzień czyść kuwetę, nie wpuszczaj kota do piaskownicy, w której bawią się Twoje dzieci (może on z łatwością pomylić ją ze swoją kuwetą). Zakopuj odchody kocie, szczególnie, gdy w pobliżu są dzieci. Czyść kota regularnie, wypełniaj skrupulatnie zalecenia lekarza weterynarii, związane z odrobaczaniem i innymi zbiegami. Nie pozwól kotu lizać twarzy Twojej i innych osób. Zadbaj, aby wszelkie choroby były niezwłocznie leczone.

Powyższe wskazówki składają się na proste nawyki; z czasem staną się one całkiem naturalne. Jeśli będziesz się nimi kierował, bez wątpienia Twój kociak wyrośnie na piękne, zdrowe zwierzę, z którym przeżyjesz wiele szczęśliwych lat.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz