piątek, 20 kwietnia 2012

*Składniki pokarmowe, których kot potrzebuje i dlaczego

Na opakowaniach produktów spożywczych można teraz przeczytać jakie składniki pokarmowe one zawierają, to powoduje, że wielu właścicieli kotów bardziej interesuje się wartością odżywczą pokarmu, którym karmią swoje zwierzęta. Poniższy artykuł opisuje rolę różnych witamin, minerałów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, węglowodanów, błonnika i protein w diecie kotów.

 

Witaminy

Witaminy są niezbędne do tego, aby nasz kot cieszył się dobrym wzrokiem, aby rosły mu kości, są również odpowiedzialne za sprawny metabolizm. Każdy proces zachodzący w kocim ciele wymaga obecności witamin, które są niezbędnym katalizatorem w reakcjach chemicznych. Każda z witamin odgrywa inna rolę, na przykład, jeżeli twój kot skaleczy się w łapę, jedna witamina pomoże zatamować krwawienie, a inna wspomoże zabliźnianie

Witaminy rozpuszczalne w wodzie:

Witamina B1 (tiamina); witamina B2 (ryboflawina); witamina B6; witamina B12 (kobalamina) i witamina C

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczu:

Witamina A, witamina D, witamina E i witamina K

W karmie dla zwierząt dobrym źródłem witamin są suplementy, nabiał, warzywa, wątróbka, nerki, drożdże i zboża.

Minerały

Minerały są niezbędne dla zdrowych zębów i kości, są również odpowiedzialne za sprawny metabolizm. Podstawowe minerały, których potrzebują koty to: wapń, fosfor, potas, chlorek sodu i magnez. Zwierzęta te potrzebują również śladowych ilości innych minerałów: żelaza, miedzi, manganu, cynku i selenu.

Jako że minerały są właściwie niezniszczalne, mogą być trudne do przyswojenia, natomiast spożycie zbyt dużej ilości minerałów może być trujące. Dobrym źródłem minerałów w diecie dla zwierząt są suplementy diety zawierające minerały, ryby, mięso, wątróbka, nabiał i płatki zbożowe. Jeżeli karmisz kota zbilansowaną, specjalnie przygotowaną dla niego karmą, nie ma potrzeby podawania suplementów zawierających minerały.

Nienasycone kwasy tłuszczowe

Koty potrzebują kwasów tłuszczowych, aby utrzymać zdrową skórę i sierść, są one również odpowiedzialne za poprawne działanie układu rozrodczego i za metabolizm.

W naszym społeczeństwie, bardzo wyczulonym na kwestię wagi, słowo “tłuszcz” oznacza coś złego. Ale prawda jest taka, że tłuszcze i nienasycone kwasy tłuszczowe (główny składnik tłuszczów) są bardzo ważne dla zdrowia kota. Są one głównym źródłem energii i znacznie polepszają smak potraw. Tłuszcze pomagają również w przyswajaniu rozpuszczających się w tłuszczu witamin, czyli A, D, E i K.

Bogatym źródłem tłuszczów i nienasyconych kwasów tłuszczowych są tłuszcze zwierzęce, warzywa oleiste, odpady mięsne i drobiowe.

Węglowodany i błonnik

Węglowodany i błonnik pomagają kotu zachować energię i są dobre na trawienie. Błonnik wspomaga trawienie i utrzymuje prawidłową konsystencje stolca.

Aby uzyskać natychmiast potrzebną ilość energii, ciało twojego kota przetwarza węglowodany, natomiast rezerwy energetyczne przechowywane są jako glikogen. W pokarmie zwierzęcym dobrym źródłem węglowodanów i błonnika są zboża takie jak ryż, kukurydza, czy pszenica.

Białko

Proteiny są niezbędne do tego, aby kot zdrowo rósł, są one również bardzo ważne dla mięśni. Białka są głównym budulcem wszystkich żywych tkanek, na przykład włosów, skóry, pazurów i mięśni, które są złożone w większości z białek.

W ciele zwierzęcia są tysiące różnych rodzajów białek, które odpowiadają za najrozmaitsze funkcje. Wszystkie białka są zbudowane z mniejszych cząstek zwanych aminokwasami. Niektóre aminokwasy mogą być wytwarzane w komórkach ciała kota, ale są niektóre należy dostarczyć z pożywieniem.

Dobrym źródłem białek jest mięso, jajka, ryby, zboże, nabiał i drożdże. 

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz