piątek, 20 kwietnia 2012

~Kocia strefa bezpieczeństwa

Koty są z natury bardzo nieśmiałymi zwierzętami. Nie powinno Cię martwić, że koci ekstrawertyk zmienił się nagle w nieśmiałego, dorosłego kota. Już od początków epoki słowa pisanego poeci i autorzy rozpływali się nad kotami i cechami, które upodabniają je do ludzi.

 Jak słyszymy i czytamy, koty przypominają ludzi. Tak jak ludzie są różne i trudne do przewidzenia jeśli chodzi o ich rozwój emocjonalny.

Jednakże istnieją pewne ważne czynniki, które mogą wpłynąć na to, czy wrodzona nieśmiałość Twojego ukochanego kota przerodzi się w zdecydowany strach.

Dla kota zmiany nie są tak mile widziane jak odpoczynek.
Koty lubią wygodę i istniejący stan rzeczy. Nie reagują dobrze na zmiany w swoim otoczeniu – ich normalną reakcją na niechciane zmiany jest oddalenie się od tego, kto te zmiany spowodował czyli, co może się zdarzyć, od Ciebie.

Koty mogą na przykład schronić się w swoim ulubionym miejscu, albo w skrajnych przypadkach zareagować z niespotykaną agresją. Jeśli wydają się spłoszone, pamiętaj, że dla kota, ukrycie się w bezpiecznym miejscu jest normalną reakcją na nową, przerażającą ich sytuację.

Jeśli taka jest właśnie reakcja Twojego kota, pozwól mu wyjść z jego kryjówki, kiedy uzna to za stosowne. Jeśli będziemy próbować narzucić kotu nasze towarzystwo, może zareagować agresją, a nawet zacząć gryźć i drapać.

Oczywiście niektóre koty stają się nieśmiałe i bojaźliwe w wyniku złego samopoczucia i dobrze jest skonsultować się z lekarzem aby się upewnić, że nie jest to wynikiem infekcji lub jakiś obrażeń.

Nowa osoba na horyzoncie.

Niektóre koty reagują na swój własny, specyficzny sposób na pojawienie się w domu nowej osoby. Jest to szczególnie widoczne, kiedy w rodzinie po raz pierwszy pojawia się dzidziuś, ale podobnie bywa w przypadku przybycia nowego psa czy kota. Zawsze należy zastanowić się, jaki wpływ może to mieć na Twojego ulubieńca i odpowiednio go przygotować, poświęcając mu więcej czasu. Okazanie mu wyjątkowego zainteresowania jest w tej sytuacji czymś najwłaściwszym.

Niebezpieczeństwa czyhające na zewnątrz

Jeśli Twój kot spędza trochę czasu na dworze, zdarza się, że może go przestraszyć obca osoba lub zwierzę albo może przegrać bójkę z innym kotem. Takie przeżycia mogą na powrót zmienić strach w nieśmiałość kiedy kot jest w domu. Inne dźwięki, które mogą zapędzić Twojego kota pod łóżko i trzymać go tam przez wiele godzin, to gwałtowne odgłosy grzmotu, petard lub strzelającego silnika.

Kociak, który jest właściwie uspołeczniony wyrośnie na szczęśliwszego kota.
Porażająca nieśmiałość może wskazywać na to, że Twój kot nie miał wystarczająco dużo kontaktów z ludźmi jako mały kociak. Odpowiednie uspołecznianie małego kota ma miejsce, kiedy kociak jest dotykany i tulony przez ludzi w różnym wieku, wąchany i dotykany przez psy i koty oraz wystawiony na oddziaływanie różnych zapachów i hałasów.

Jednakże czasami nastrój czy zmiana zachowania kota nie musi być związana z żadna traumą lub konkretnym przeżyciem.

Kluczem jest delikatność.

Jeśli Twój kot gdzieś się schował, nie zmuszaj go do opuszczenia kryjówki i przywitania gości. Kiedy sam wyjdzie, daj mu jego ulubiony smakołyk. Możliwe, że będziesz musiał wywabić go z ukrycia zostawiając mu przynętę w postaci jedzenia w miseczce. Codziennie ustawiaj ją coraz dalej od kryjówki kota.

Przemawiaj do swojego kotka uspokajającym, pieszczotliwym tonem. A kiedy wyjdzie z ukrycia, pozwól mu witać gości w taki sposób jaki mu odpowiada. Chwal Twojego nieśmiałego lub bojaźliwego kota za najmniejsze nawet postępy i dodaj do pochwał jakiś smakołyk. Przyjdzie czas, że ponownie Cię zaakceptuje, ale nie zdziw się jeśli ucieknie i ukryje się następnym razem, gdy ktoś Was odwiedzi.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz