piątek, 20 kwietnia 2012

~Opieka nad kociętami i ich matką

Nowo narodzony kociak może okazać się cudownym prezentem dla domu. Sprawdźmy, jak najlepiej pomóc młodej mamie w opiece nad jej dziećmi i zapewnieniu im jak najlepszego startu.

 Kilka posiłków Ciężarna kotka przybiera na wadze stopniowo w czasie trwania ciąży. Pozwól jej jeść tyle, ile chce, na przykład pysznego jedzenia WHISKAS. Kiedy zaczyna karmić młode, potrzebuje jeszcze więcej jedzenia. Może potrzebować nawet czterokrotnie więcej karmy niż zwykle, podanej w kilku posiłkach dziennie (lekarz weterynarii poleci odpowiednio zbilansowaną dietę). Jeśli wydaje Ci się, że kotka nie ma dość mleka dla całego miotu, możesz jej podawać substytut mleka, taki jak mleko dla kociąt WHISKAS.

Odstawienie kociąt od matki

Przez pierwszych kilka tygodni życia kocięta żywią się wyłącznie mlekiem matki, ale po około miesiącu zaczynają interesować się jedzeniem w misce matki. W tym momencie możesz zacząć stopniowo odstawiać je od matki i podawać im substytut mleka kociego lub mokrą karmę dla kotów. Miska dla kociąt musi być wystarczająco płytka, aby kociaki radziły sobie z jedzeniem z niej.

Zapotrzebowanie kaloryczne kociąt w przeliczeniu na kilogram wagi ciała jest większe niż w przypadku dorosłych kotów. Odpowiednio zbilansowana dieta jest kluczowa dla zapewnienia zdrowego wzrostu i rozwoju kociaka.

Jedzenie dla kotów powinno zawierać białko, tłuszcz, witaminy i minerały we właściwych proporcjach dostosowanych do wieku kota.

- Kiedy podajesz kociakowi, którego właśnie odstawiłeś od mleka matki, pierwsze stałe jedzenie, posiekaj je dokładnie, natomiast jeśli jest suche, rozmocz je (oczywiście, najlepiej używać jedzenia przeznaczonego specjalnie dla kociąt np. Whiskas Junior).
- Dopóki kocięta nie osiągną wieku jednego roku, podawaj im tyle karmy ile będą chciały zjeść – większość kociąt nie ma tendencji do przejadania się.
- Kocięta (a także koty dorosłe) powinny mieć przez cały czas czystą, świeżą wodę do picia.
- Karmienie starszych kotów mlekiem może wywołać biegunkę.

Matka może karmić i czyścić swoje kocięta przez pierwszych sześć-siedem tygodni. Do tego czasu musisz przejąć obowiązki związane z karmieniem ich w 80-90%. W wieku około ośmiu tygodni kocięta są gotowe do rozstania z matką. Przy zastosowaniu zbilansowanej, wysokoenergetycznej diety kocięta szybko urosną. W wieku około sześciu miesięcy osiągną prawie 75% wagi kotów dorosłych.

Kocięta osierocone

Jeśli nie znajdziesz odpowiedniej matki zastępczej dla osieroconych kociąt, będziesz musiał je wychować sam. Kocięta, które nie ukończyły szóstego tygodnia życia, mogą być karmione mlekiem dla kociąt WHISKAS.

- Kocięta poniżej jednego tygodnia życia muszą być karmione sześć razy na dobę lub co cztery godziny.
- Kiedy mają już dwa tygodnie, częstotliwość podawania posiłków można zredukować do czterech dziennie (co sześć godzin).
- Używaj strzykawki albo butelki do karmienia kociąt – poproś lekarza weterynarii o instrukcje, jak je karmić.
- Gdy kotki mają trzy tygodnie, mogą już pić substytut mleka z miski i zacząć jeść karmę dla kociąt. Utrzymanie ciepła

Kocięta muszą mieć ciepło, ale nie – gorąco. Jako źródeł ciepła używaj lamp, butelek z gorącą wodą, zawiniętych w ręcznik lub poduszek elektrycznych przykrytych kocem. Miejsce umieszczenia źródła ciepła jest ważne; koty do 10 dnia życia mogą mieć trudności z poruszaniem się jeśli będzie im zbyt gorąco.

Nauka korzystania z kuwety

Kocięta, które mają mniej niż trzy tygodnie, muszą być stymulowane do oddawania moczu i kału. Kotka robi to, liżąc kociaka i czyszcząc go. Ten sam efekt możesz osiągnąć, masując okolice jego odbytu, narządów płciowych i podbrzusza przy pomocy ciepłego, wilgotnego wacika, który będzie przypominał język kotki. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz