piątek, 20 kwietnia 2012

*Problem z kuwetą?

Niewiele jest problemów tak bardzo wystawiających na próbę relację kota z jego właścicielem, jak kocia odmowa korzystania z kuwety. W rzeczywistości, kwestia kuwety jest jednym z głównych powodów, dla których miliony kotów lądują w schroniskach dla kotów. 

 Problem z korzystaniem z kuwety jest wyjątkowo irytujący dla właściciela kota. Jednak czasami nie wynika wyłącznie z winy kota. Tak naprawdę, przy minimalnym wysiłku z Twojej strony, można go rozwiązać. Spójrzmy na pięć łatwych kroków, dzięki którym Twój kot na powrót polubi kuwetę.

Wybierz odpowiednią kuwetę.

Jaki żwirek, Twoim zdaniem, wolałby Twój kot, gdyby mógł wybierać? Skoro tego nie wiemy, musimy sami podejmować decyzję za niego. Na rynku jest szeroki wybór żwirków i oczywiście czynnikiem decydującym dla ludzi jest jego zdolność pochłaniania nieprzyjemnych zapachów.

Jednakże Twój kot mógłby kierować się czymś zupełnie innym. Możliwe, że żwirek przez ciebie wybrany nie odpowiada mu, ponieważ wydziela dziwny zapach lub dlatego, że grudki są za twarde i ranią mu łapki. Możesz stwierdzić, że jest wybredny, ale on może po prostu nie akceptować Twojego wyboru żwirku.

Kluczem jest czystość.

Nikt nie lubi brudnych łazienek i koty nie różnią się w tym od ludzi. Upewnij się, że usuwasz brudne grudki z kuwety codziennie, ponieważ koty nie znoszą miejsc, które nieprzyjemnie pachną lub takich, które nie są wysprzątane na błysk. Dlatego, jeśli kot zobaczy, że jego kuweta jest brudna, a będzie musiał się załatwić – zrobi to gdzieś indziej. Jeśli zareaguje podobnie po wysprzątaniu kuwety, oznacza to, że prawdopodobnie musisz zmienić kuwetę na nową. Zachowanie kota nie powinno Cię zaskakiwać – po pewnym czasie używania, kuwety są porysowane pazurami i stają się siedliskiem nieprzyjemnych zapachów, które są dla kota odrażające.

Jeśli Twojemu kotu zdarzyło się kilkakrotnie załatwić swoją potrzebę w obrębie domu, oduczenie go tego i przekonanie do korzystania z kuwety może stanowić pewien problem. Kiedy kot raz załatwił się w jakimś miejscu, to naturalnie uznaje je za odpowiednie do tego celu. Miejsce to będzie miało charakterystyczny zapach, więc przede wszystkim należy zapach ten usunąć zanim podejmiemy się oduczyć naszego kota załatwiania tam swoich potrzeb. Należy wymyć to miejsce płynem do czyszczenia plam, który głęboko w nie wnika i pochłania zapachy. Jednakże, należy unikać płynów z amoniakiem, bo pogłębiają one problem. Jeśli Twój kot nie może oprzeć się korzystaniu z toalety w tym miejscu, dobrze jest umieścić tam jedzenie, koty nie załatwiają się w miejscach, gdzie jedzą.

Wybierz odpowiednie miejsce.

Koty są z natury wstydliwe i mogą unikać korzystania z kuwety ponieważ nie stoi w wystarczająco spokojnym miejscu lub wystarczająco daleko od ludzkiej krzątaniny. Kuwety powinny być umieszczone w cichych, łatwo dostępnych dla kota miejscach, z dala od ostrych świateł, hałasów, drgania (na przykład pralki). Jeśli rzeczywiście stworzysz mu spokojne miejsce toaletowe, nie będzie miał najmniejszego problemu z korzystaniem z niego.

Wyeliminuj stres.

Jeśli chodzi o ciszę i spokój, to właśnie stres może być główną przyczyną kociego zachowania i wiodącym powodem jego problemów z korzystaniem z kuwety. Jeśli w domu jest kilka kotów, zapewnij każdemu z nich oddzielną przestrzeń z własnym jedzeniem, wodą, kuwetą i bezpiecznym schronieniem gdzieś wysoko, w które pomieści tylko jednego kota.

Innym wspaniałym sposobem na rozładowanie kociego stresu jest wspólna z nim zabawa przez przynajmniej 15 minut dziennie i dużo zabawek, aby kot miał się czym bawić.

Przy odrobinie cierpliwości i patrząc na świat kocimi oczami, przekonasz się, że problem kuwety nie musi wcale być problemem.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz